Dátum: 6.7.2019

Mesto: Banská Bystrica

Miesto konania: Amfiteáter

Začiatok koncertu: 16:00 hod.

 

VSTUPENKY

Arakain Lucie Bila plagat

Niekoľkonásobná česká zlatá aj strieborná slávica, najpopulárnejšia česká speváčka Lucie Bílá, ako je všeobecne známe, začínala v rockovej kapele. Jej domovskou kapelou predtým, ako boli tiež známi, bola pražská dnes už legenda ARAKAIN. Ich cesty sa rozišli v polovici 80-tych rokov a každý si „vypestoval“ svoju úctyhodnú kariéru.
Avšak po rokoch prišlo volanie rocku a Lucie niekoľko rokov odohráva s Arakainom špeciálne koncerty, ktoré majú skvelú návštevnosť v Čechách a pokiaľ sa zjavia na Slovensku, tak aj u nás. Minulý rok u nás bol ohlásený jediný koncert kapely a Lucky v Námestove, avšak Lucie nečakane náhle ochorela a Arakain odohrali svoj set bez nej, pre 4600 platiacich fanúšikov.
Pre rok 2019 sa nám podarilo vychytiť posledný možný víkendový koncert Arakainu s Luckou vôbec, takže začiatkom júla vystúpi toto zoskupenie exkluzívne – udalosť bude na banskobystrickom amfiteátri.

Okrem Lucky Bílej s Arakainom sa 6. júla 2019 na banskobystrickom amfiteátri predstavia aj čím ďalej známejší Symfobia s novou speváčkou (jednou z dvoch) a večer otvorí sľubná formácia RebelSky. 

Už teraz honosnú zostavu spestria a to doslova, švédski AMARANTHE ! Myslíme si, že mnohí z vás jednoznačne vedia, o čo ide. Pomerne mladá a už úspešná kapela zo Švédska, v čele s divoškou a sympaťáčkou Elyze Ryd, príde ozvláštniť banskobystrický večer a poobedie svojím mixom metalu, popu, techna, ale aj zaujímavýmodlíšením od ďalších kapiel, čo sa týka vokálneho prejavu. Elyze sekundujú dvaja speváci – jeden spevák je orientovaný na čisté mužské vokály a druhý na tzv. screamy, po našom by sme to mohli definovať slovkom „krikľúň“… proste screamer.
Ich hudobný štýl je zmesou melodického death metalu, power metalu a tanečnej hudby s prvkami popovej hudby a metalcoru. Speváčka Elize Ryd popísala ich štýl takto: „Dance-metal s chuťou death a moderného melodického death metalu.“

Skupina vďaka mixu hudobných štýlov a obsadeniu, zaujala a výrazne sa odlíšila od kapiel, ktoré majú speváčku a hrajú buď symfonický metal (Nightwish, Within Temptation a mnoho iných), alebo tvrdšieho razenia (Arch Enemy, Butcher Babies…). Zaujali voľné miesto medzi štýlmi a darí sa im pútať pozornosť vďaka týmto všetkým atribútom. Hrajú proste moderný metal.

Skupina má za sebou vydanie už 5 štúdiových albumov, posledný Helix je z roku 2018. Naživo predvedú niekoľko novinkových skladieb a samozrejme najznámejšie skladby.

Samostatným zjavom je samozrejme frontwomanka Elyze. Okrem atraktívneho zjavu ponúka táto drobná kráska aj naozaj silný a melodický prejav, ktorý sa nebojí hnať do výšok. Vďaka tomu sa jej podarilo niekoľko závideniahodných spoluprác, napríklad hrala aj so skupinou Nightwish, naspievala album projektu Avalon fínskeho gitarového maestra Tima Tolkkiho, ďalej spolupracovala s kapelami ako Kamelot, ale aj s inými umelcami a kapelami. Vystupuje aj mimo metalovú scénu, na Vianočných akciách, kde spieva aj duety so spevákmi.

Aby sme mali na koncert naozaj a doslova najlepšie české speváčky, vyskúšali sme to v rámci tejto myšlienky aj s ďalšou rockovou dračicou, ktorá je aktívna, zažíva comeback a jej vystúpenie u nás by zároveň bolo exkluzívne tak ako koncert Arakainu s Luckou Bílou a Amaranthe. A tak vám prinášame ďalší český rockový klenot : TANJU! Avšak v sólovom“ balení“, s jej vlastným setom, na ktorom odspieva hity zo svojej kariéry, novinkové skladby zo svojho nového EP a klipu „Stín“ a aj prekvapenie vo forme prespievania hitu skladby od českej legendy Citron!

Týmto sa stane poobedie v Banskej Bystrici niečím, pre čo sa v zahraničí používa termín „FEMALE FEST“ – teda prehliadka skupín so speváčkami, frontwomenkami.